יזמות והקמת חברה

מיזוג בין חברות

"האדם שמזיז הרים, התחיל בלסחוב אבנים קטנות"

- קונפוציוס

לאורך חי החברה היא עוברת שלל של מצבים, בין עם משפטיים / כלכליים / עיסקים וכו' עולם החברות / העסקים והסטרטאפים הולך ומתפתח מיום ליום.

אנו רואים שינויים טכנולוגים המתרחשים בקצב מאוד מהיר, וראוים למול עינינו את התפתחות ונסיקת תחום ההייטק. בעידן זה, כל חברה מחפשת דרכים רבות אשר יביאו להתיעלות/ צמיחה כלכלית/ מקצועית/יציאה ממשברים,  וכו. אחת מן האפשרויות שעומדות לחברות רבות הינה מיזוג בין חברות. המדבר על מיזוג בין שני חברות ובו חברה אחת נעברת לתוך חברה קולטת. תחילה נתחיל בדוגמא של מיזוג אפשרי בין חברות לצורך המחשת משמעות המיזוג: חברה א הינה חברה קטנה המפתחת מוצר בעל פוטנציאל רב. בעוד שחברה ב הינה חברה יותר גדולה ועם משאבים. מיזוג ביניהן יכול להביא תועלת לשני החברות: בעוד שחברה א תוכל לצמוח כלכלית ולנצל את המשאבים של חברה ב לפיתוח ויעול מוצרה, הרי שחברה ב' מקבלת מוצר בעל פוטנציאל כלכלי גדול. שני החברות הללו מחליטות להתמזג. לפני שנמשיך, נשאל את השאלה כיצד פועל מיזוג מבחינה טכנית וכיצד הוא מתבצע? אז ככה:

מיזוג בין חברות מתייחס למצב ובו שני חברות מתמזגות, כאשר ישנה חברה קולטת יעד וחברה נעברת. תחילה, יש לעשות הבחנה בין רכישת חברה לבין מיזוג. רכישת חברה משאירה את החברה הנרכשת על המפה, בעוד שבמיזוג החברה הנעברת נעלמת.

אז כפי שאמרנו בפן הטכני, מיזוג בין חברות היא לקיחת שני חברות ומיזוגן לחברה אחת. אולם ישנם שני דרכים למזג חברות, כפי שיוסבר להלן:

מיזוג סטטוטורי:

במיזוג סטטורי החברה הנעברת מעבירה את כל מניותיה לחברה הקולטת. החברה הנעברת נמחקת וחברת היעד למעשה מהווה מיזוג בין החברות

החלפת מניות:

בשיטה זו אף אחת מן החברות לא נמחקת. אחת מן החברות מעבירה לשנייה את רוב מניותיה(נניח 70%) ולמעשה החברה שהעבירה את מניותיה הפכה להיות חברת בת של החברה שקלטה את מניותיה.

לאחר שהבנו מהו מיזוג נעלה בקצרה כמה מן היתרונות של המיזוג

התרחבות עסקית

המיזוג יאפשר לחברות להתרחב מבחינה עסקית ולהרחיב את תחום פעולותיהן. כפי שנאמר לעיל, חברה אחת עם אמצעים רבים תוכל להינות מחברה הנמצאת בפיתוח ומביאה איתה רעיון מבריק ובעל פוטנציאל גדול ובכך לשלב בין כח כלכלי לבין רעיון מבריק ובעל פוטנציאל גדול.כמו כן תחומי העיסוק יוכלו להתרחב והחברה תוכל לפנות לקהל יעד חדש ורחב יותר.

צמיחה כלכלית והגדלת הון החברה

תמיד שמענו על המשל, ולפיו 4 ידיים יכולות לשאת יותר מ2 ידיים. משל זה מאוד מתאים למיזוג בין חברות. במיזוג בין חברות תהיינה צמיחה של תקציב, כח אדם, הכח המקצועי עולה וכך נוצר סיור מוחות גדול יותר, לעיתים גם תחום העיסוק עלול להתרחב.

מיזוג חברות אף יכול ליצור אפקט שיווקי

עניין ולפתוח דלתות חדשות לצדדים המתמזגים. דוגמא מתחום עריכת הדין: משרד א עוסק בתחום x ומשרד ב עוסק בתחום y, שתי המשרדים מחליטים להתאחד. לאחר האיחוד, המשרד צומח, מבחינת מספר העובדים, כל שותף מביא מוניטין משלו ומבחינה מקצועית הרי שהמשרד הרחיב את תחומי העיסוק שלו כך שלאחר המיזוג הוא יעסוק בתחומים xy.

מיזוג בין חברות

חשיבות הליווי המשפטי בתהליך המיזוג בין חברות

לאחר שהתייחסנו ליתרונות המיזוג בין חברות, אנו נדגיש את החשיבות של ליווי משפטי יסודי ומקצועי לאורך תהליך המיזוג בין החברות. לאחר שהצדדים כבר התחילו את תהליך הבחינה של   המיזוג הפוטנציאלי, יהיה עליהם לבחון ולבחור את המתווה שהכי מתאים להם. על מנת ללכת בדרך בטוחה, יעילה ונכונה  מומלץ לבחון את הליך המיזוג הפוטנציאלי היטב והיות מלווים ביעוץ משפטי יסודי ומקצועי אשר יסיע לצדדים להתמזג בדרך הכי בטוחה והכי בריאה. ישנן הרבה נקודות שמצריכות יעוץ והכוונה משפטית אך להלן נציין כמה מהן:

  • דרך המיזוג המתאימה לחברות: סטטוטורי או החלפת מניות.
  • כיצד תיקלט החברה הנקלטת בחברה הקולטת, וכיצד ישולבו עובדיה לרבות העובדים הבכירים.
  • האם החברה הקולטת תוכל לעמוד בחובותיה לנושים? שכן במידה והחברה הקולטת לא תוכל לעמוד בחובותיה המיזוג לא יהיה אפשרי.
  • בחינת התנגדויות אפשריות או צפויות מצד נושים להליך המיזוג.

לסיכום

 הצגנו לעיל את המשמעות של מיזוג, את הדרכים למיזוג, את היתרונות של מיזוג ואת הצורך בליווי משפטי יסודי ומקצועי, לרבות תוך כדי הצגת כמה נקודות חשובות אשר מצריכות יעוץ משפטי מתחילת בדיקת האפשרות להתמזג ועד המיזוג.

AF SMB הבית לעסקים מצליחים ומודרניים!

תפריט נגישות

Scroll to Top

צרו קשר לייעוץ ראשוני

או מלאו פרטים ונחזור אליכם תוך זמן קצר:

מעוניינים לקבל סרטונים וטיפים להתנהלות משפטית נכונה בעסק?

השאירו פרטים: