יזמות והקמת חברה

תקנון אתר ומדיניות פרטיות

"הדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד, היא ליצור אותו"

- פיטר דרוקר

כיום השימוש ברשת האינטרנט נפוץ ויומיומי. אתרים רבים משמשים בתי עסק של ממש, חלקם מכירתיים. כפועל יוצא נולד הצורך בתקנון להתנהלות אתר האינטרנט המסוים. תכליתו של התקנון היא להסדיר את מערכת היחסים המשולשת שבין הגולשים לאתר ובין הגולשים לבין עצמם. יש שהתקנון מוצג בשם "תנאי שימוש", בכל מקרה הוא מופיע כעמוד נפרד באתר. התקנון אמור להוות גם אבן בוחן בתביעות צד ג' נגד בעלי האתר מפעיליו ומנהליו במסגרת דיני האינטרנט.

חשיבות התקנת תקנון

החשיבות גדלה ככל שפוטנציאל הנזק עולה. כיום הפעילות באינטרנט היא רחבת היקף. גולשים פעילים במסגרת רשתות חברתיות, פורומים ופורטלים, מפרסמים את הפרופילים שלהם ומעלים תגובות (טוקבקים). לא אחת קורה שגולשים מפרסמים תכנים פוגעניים ומכוונים אותם כלפי גולשים אחרים, ואלה מצידם מגישים תביעה נגד בעלי האתר שבו פורסם התוכן הפוגעני. עילות התביעה הן בגין עוולות לפי החוקים: הגנת הפרטיות, איסור לשון הרע, זכויות יוצרים ועוד.

אלה דינים חלים על תקנון אתר?

ככלל, מאחר שמדובר בהתקשרות בין גולש לאתר, ובין הגולשים לבין גולשים אחרים, חלים על התחום דיני החוזים. באופן מפורט יותר חלים על האתר דיני האינטרנט – תחום הולך ומתפתח.

מה מוסדר במסגרת התקנון?

עם ההיבטים שנקבעים ומוגדרים במסגרת התקנון נמנים:

כללי השימוש באתר

קוד אתי של האתר

הדין החל, מקום השיפוט ועוד

זכויות וחובות אשר חלות על הצדדים

היבטים של קניין רוחני

הסדרת סיכונים עסקיים או משפטיים שעלולים להיווצר, לרבות הגדרת מנגנוני יישוב סכסוכים

איזה דין לאומי חל בתחום זה?

מדובר בסוגיה סבוכה ובלתי פתורה, שֶׁכֵּן האינטרנט הוא רשת חובקת עולם. כך, ייתכן מצב שבו הַשָּׁרָת מאוחסן במדינה מסוימת, הגולש נכנס לאתר ממדינה אחרת והבעלים של האתר יושב במדינה שלישית. מערכות הדינים האפשריות הן: הישראלית, האמריקאית והאירופית, וקיים ביניהן שוני רב. בישראל למשל אנו מפגרים ביותר מעשור אחרי הדין האמריקאי. לפיכך קביעת סמכות מקומית לדון בתביעה על תקנון האתר אינה בהכרח המילה האחרונה, שכן בית משפט בחו"ל יכול לקבוע כי הסמכות המשפטית אינה של המדינה אשר טענה לה.

תקנון אתר ומדיניות פרטיות

חשיבות קבלת ייעוץ משפטי

ניסוח תקנון לאתר אינטרנט הוא משימה סבוכה ומורכבת המצריכה עריכת התאמות לאופי הפעילוּת של האתר, וכן להוראות חוק שונות ומגבלות רגולציה, כמו בתחום הרגיש של מדיניות פרטיוּת, איסוף מידע ושימוש בו. נוסף על כך יש להגן על היבט של זכויות יוצרים ולהבטיח כיסוי כל התרחישים האפשריים של שימוש באתר וההשלכות המשפטיות הנגזרות מכך.

עורך דין מומחה בתחום זה, ידע לזהות את הפרצות והלאקונות בהגנה על האתר, וישכיל לנסח תקנון אשר יגן על האינטרסים של בעלי האתר.

בניסוח תקנון לאתר אינטרנט פונים למומחה! מקימים אתר אינטרנט? משרדנו הוא הכתובת עבורכם.

AF SMB הבית לעסקים מצליחים ומודרניים!

תפריט נגישות

Scroll to Top

צרו קשר לייעוץ ראשוני

או מלאו פרטים ונחזור אליכם תוך זמן קצר:

מעוניינים לקבל סרטונים וטיפים להתנהלות משפטית נכונה בעסק?

השאירו פרטים: