ייעוץ וליווי לעסקים משפחתיים

העברה בין דורית

"כשרואים עסק משגשג, סימן שמישהו פעם קיבל החלטה אמיצה"

- פיטר דרוקר

עסק משפחתי  יכול להתחיל בקטן ולעיתים לגדול ולצמוח עד כדי כך שהוא מהווה את מקור הפרנסה של משפחות שלמות. בעסק משפחתי ישנם הרבה יתרונות על פני עסקים שאינם משפחתיים כגון אחדות, סולידריות, היכירות, סביבה משפחתית חמה ותומכת וכו. יתרונות אלו עלולים לגרום לצמיחה והעצמה של העסק ולספק מקור פרנסה חזק ועמיד לכל המשפחה. יחד עם זאת כאשר מדובר  בעסק משפחתי יש לציין כי ככל והזמן עובר, המשפחה גודלת ומתרחבת , הדורות מתחלפים, ישנם בני משפחה המצטרפים לעסק, ישנם חילופי דורות ולכן הדינמיקה הולכת ומתפתחת במהלך השנים.

ככל שעוברות השנים הדורות מתחילים להתחלף, לעיתים חלק מבני המשפחה נכנסים למרקם העסקי ולפעמים הם נהנים מהפירות של העסק.

אך מה קורה כאשר הדורות מתחלפים והדור החדש נדרש להכנס בנעלי הדור הישן?

כאן המקום להתייחס לעניין שימור העסק גם לאחר חילופי דורות.

איך זה נעשה בצורה נכונה? תחילה נראה מהם חלק מהכשלים העלולים להתרחש במהלך חילופי הדורותבעסק המשפחתי.

הכשלים:

הדינמיקה העסקית הולכת ומשתנה

תחילה נדגיש כי עם חילופי הדורות והתווספות נפשות נוספות למשפחה וכן לעסק, למשל, בנים, אחים, בני זוג וכו, הדינמיקה העסקית הולכת ומשתנה. הניהול, התפקידים, המדיניות, ההשקפה ודרכי הפעולה בעולם, לרבות מדיניות משפטית, דרכי פרסום, טכנולוגיה ואפילו פיתוח העסק לתחומים נוספים. שינויים אלו מצריכים התייחסות נכונה והסתגלות נכונה אליהם לשם קידום ופיתוח העסק.

משברים ניהוליים

פערי היכולות ניהול שיכולות להיות בין הדורות: בעוד דור המייסדים יכול להיות בעל יכולות ניהול ויכולות כלכלית אשר גרמו לעסק לצמוח, הרי שלעיתים דור ההמשך לא ניחן באותן היכולות, דבר אשר עלול להביא לירידה באיכות העסק, בתפוקת העסק וביעילות הכלכלית של העסק.

עירוב בין הדינמיקה העסקית לבין הדינמיקה המשפחתית

בעסקים משפחתיים הדינמיקה המשפחתית יכולה להביא תועלת רבה. עבודה לצד בני משפחה עלולה ליצור יחסים ואווירה אשר תועיל להצלחה העסקית. מנגד כאשר המחלוקות והבעיות במשפחה חודרות להחלטות מקצועיות הן עלולות להביא להסתבכות ופגיעה בעסק . בעסקים משפחתיים אשר יעברו בין דור לדור יש להיות ערוך ומוכן למקרים כגון מאבקי ירושה, החלטות על המשך ההנהגה ותפקידי הדורות הבאים בהנהגת העסק.

הדרכים בהן ניתן לשמור ולהגן על הצלחת העסק המשפחתי לאורך דורות

הפתרון:

ישנן כמה וכמה דרכים אשר מבחינה משפטית נקראים הגנות/ או שריון לעסק והם נועדו לשמור על יעילות והצלחת העסק, על ההון המשפחתי, על הדינמיקה ועל היחסים המשפחתיים לאורך השנים. פתרונות אלו מבוססים על כריתת  אמנות, הסכמים, נאמנויות, הסכמי ניהול וכו ולהלן נציין כמה מהם.

יצירת מנגנונים משפטיים פנימיים בין היורשים

אמנות, והסכמים בין יורשים, קביעת דרכי פעולה ותקנונים אשר יקנו דרכי פעולה ופתרונות למצבים שונים  העלולים להיווצר  ולפגוע בעסק. מאידך מנגנונים אלו גם יחייבו את העסקים בהתנהלות על פיהם, בשמירה על אחדות והפעלת מדיניות חברה אובייקטיבית אשר אמורה להתוות דרך ניהול אובייקטיבית הפועלת על פי ההסכמים והאמנו הללו.

  • ועדת ניהול מקצועית בעלת סמכות: ידוע כי לא לכל דור מייסד יש דור המשך בעל מומחיות/ יכולות מקצועיות מתאימות לניהול העסק.  במקרים כאלו ניתן ורצוי למנות ועדות ניהול אשר יהיו מורכבות מבעלי מקצוע  לרבות עורכי דין, כלכלנים, רואי חשבון, אנשי שיווק וכו, אשר, יוכלו ליעץ ולסייע בניהול העסק לדור הממשיך את ניהול החברה.
  • מינוי נאמנים על הון החברה: העסקת חברות מקצועיות לניהול העסקים : ניתן להקים נאמנויות מקצועיות אשר יהיו אמונות על ניהול העסק ושמירה על הנכסים של היורשים והדורות הבאים . הדור המייסד ינחיל מדיניות לדורות הבאים ע"י הנאמנות, תוך כדי שמירה על הרווחים שלהם וחלוקתם בין היורשים. 

העברה בין דורות

היכן משרדנו משלתב בהעברת הדורות

 על מנת לקבל את ההחלטות הנכונות לביצוע ההעברה רצוי להיות מלווה בעו"ד חיצוני למשפחה ובלתי תלוי, אשר יתן את היעוץ  הנכון והיסודי ביותר לדור המייסדים ויכווין אותו מבחינה משפטית עד למציאת המתווה הכי נכון למעבר בין הדורות. משרדינו הינו בעל מוניטין ורקע בעולם העסקים וכן מלווה עסקים רבים לאורך חייהם העסקיים  אשר ביניהם עסקים משפחתיים  רבים .משרדינו ידע לתת את החוות דעת הנכונה, לכרות הסכמים ואמנות ללוות באופן שותף את העסק המשפחתי ולספק לעסק את מעטפת משפטית רחבה ומגוונת. 

AF SMB הבית לעסקים מצליחים ומודרניים!

תפריט נגישות

Scroll to Top

צרו קשר לייעוץ ראשוני

או מלאו פרטים ונחזור אליכם תוך זמן קצר:

מעוניינים לקבל סרטונים וטיפים להתנהלות משפטית נכונה בעסק?

השאירו פרטים: