הסכמים מסחריים

הסכם מחקר ופיתוח

"כשרואים עסק משגשג, סימן שמישהו פעם קיבל החלטה אמיצה"

- פיטר דרוקר

כללי ההגבלים העסקיים (פטור סוג להסכמים לביצוע מחקר ופיתוח) (הוראת שעה), תשס"ו-2006( להלן:"כללי מו"פ"). מגדירים את ההגשרה של הסכם מחקר ופיתוח.

כמתואר בסעיף 1 לכללי מו"פ "הסכם שמטרתו היא ביצוע מחקר ופיתוח משותפים למוצר או לתהליך, על פי תכנית מפורטת המגדירה את מטרות המחקר והפיתוח ואת התחום שלגביו יבוצעו, ושעיקרו אחד או יותר מאלה".

כמו כן, כללי מו"פ ע מגדירים מה משמעות  מחקר ופיתוח כפי שמובא בציטוט שלהלן:

(1) ביצוע תכנית מחקר ופיתוח בידי צוות משותף, ארגון משותף או תאגיד משותף;
(2) העברה משותפת של ביצוע תכנית מחקר ופיתוח לצד שלישי;
(3) חלוקת ביצוע תכנית מחקר ופיתוח בין הצדדים בדרך של התמחות;
(4) שיתוף פעולה בין הצדדים בהעברת ידע זה לזה או בקבלת זכויות בקנין רוחני, הנחוצים להם לביצוע מחקר ופיתוח, או שיתוף פעולה כאמור לשם העברת ידע או זכויות כאמור לצד שלישי שיבצע בעבורם תכנית מחקר ופיתוח;

נקודות המצריכות תשומת לב בהסכם למחקר ופיתוח

כאשר שני צדדים או יותר, ירצו להתקשר ביניהם לשם פיתוח מוצר/ תהליך, יהיה עליהם לתרגם את רצונותיהם, מטרותיהם, התחייבויותיהם, וציפיותיהם להסכם משפטי. כמו בכל הסכם בעולם המסחרי או בכלל הסכם בין שני אישיויות, הסכם טוב, יסודי ומקצועי הוא מפתח לשיתוף פעולה פורה ונקי מסכסוכים משפטיים למיניהם.

בהמשך לאמור לעיל רצוי לערוך את ההסכם ולקבוע בצורה מאוד ברורה את המטרות, את הלו"ז, שכר צוותי המומחים, ואת תפקידי הצדדים להסכם. עריכה נכונה של ההסכם אמורה ועשויה ליצור מעטפת משפטית חזקה ולמנוע בלבול וסכסוכים עתידיים, עוד נושאים אשר יש לכלול בהסכם מסוג זה הם סעיפים המתייחסים לסודיות, קניין רוחני, הפרות, ועוד.

הסכם מחקר ופיתוח

חשיבות פנייה לעורך דין

תפקיד העו"ד בעריכת מסמכי פיתוח ומחקר הוא להביא את רצונות, והסכמות הצדדים ולתרגם להסכם משפטי, ע"י התבוננות והסתמכות על חוק ופסיקה. כמו בכל תחום, גם בתחום זה רצוי לקבל ליווי מצד עו"ד המתעסק ובקיא בתחום ומאחוריו שנים רבות של התעסקות בהסכמים מסחריים,  אין חכם כבעל הניסיון.

עו"ד המתמחה ובקיא בתחום המסחרי ובפרט בהסכמים מסחריים מ א עד ת, לא רק שהוא מהווה יתרון משפטי אלה הוא גם מהווה יתרון מסחרי.

AF SMB הבית לעסקים מצליחים ומודרניים!

תפריט נגישות

Scroll to Top

צרו קשר לייעוץ ראשוני

או מלאו פרטים ונחזור אליכם תוך זמן קצר:

מעוניינים לקבל סרטונים וטיפים להתנהלות משפטית נכונה בעסק?

השאירו פרטים: