ליטיגציה מסחרית

הפרת זכויות יוצרים

"כשרואים עסק משגשג, סימן שמישהו פעם קיבל החלטה אמיצה"

- פיטר דרוקר

חוק זכות יוצרים, תשס"ח - 2007 ( להלן:" החוק") הינו החוק הרלוונטי לעניין חוק זכויות יוצרים.

מהן הזכויות שעליהן חלים דיני זכויות היוצרים?

ס' 4 לחוק קובע כי הזכויות שעליהן מגן חוק זכויות היוצרים הן: יצירות בתחומי: ספרות, אמנות, יצירה דרמטית או יצירה מוסיקלית.

מהן הזכויות שהחוק אינו מגן עליהן?

ס' 5 לחוק קובע כי החוק אינו מגן על רעיונות] תהליכים ושיטות ביצוע, מושגים מתמטיים, עובדות או נתונים, וחדשות היום.

זכויות יוצרים מקנות בלעדיות לבעליהן בביצוע כמה וכמה פעולות ביצירה שעליה חל, כמפורט בס' 11-17 לחוק. להלן כמה וכמה פעילויות בהן יש בלעדיות לבעל היצירה.

  • העתקה החלה על כל סוגי היצירות,
  • פרסום החל על יצירה שלא פורסמה,
  • ביצוע פומבי לגבי יצירות ספרותיות, דרמטיות, מוסיקליות ותקליטים.
  • שידור לגבי כל סוגי היצירות
  • העמדה לרשות הציבור לגבי כל סוגי היצירות.

 

לעומת הסעיפים המקנים בלעדיות לבעלי זכויות יוצרים, ישנם סעיפים המגדירים מהו שימוש הוגן בזכויות יוצרים. שימוש הוגן הינו שימוש מותר ביצירות. להלן נעמוד על כמה שימושים הוגנים: סעיפים 19- 30 לחוק קובעים מהם שימושים מותרים.

 

בנוסף לזכויות יוצרים שיש לבעלי היצירה על היצירה, ישנה לבעל היצירה זכות מוסרית, אשר מטרותיה הן להגן על היצירה מפני סילוף היצירה , לרבות ע"י שינוים פוגעניים וכו , והן הענקת קרדיט ליוצר בכך ששמו יופיע על היצירה בהיקף ובנסיבות המתאימות לעניין.

 

מהי הפרת זכויות יוצרים?

לאחר שעמדנו בקצרה על מקצת מן הסעיפים בחוק, ראינו מהן סוגי הזכויות שלהן החוק מעניק הגנה, לעומת יצירות שהחוק אינו מעניק הגנה, כעת נרצה לדעת מהי הפרת הזכות. ובכן הפרת הזכות היא כל שימוש ביצירה שיש עליה זכויות יוצרים ללא אישורו של בעל הזכות או ללא מענה על הסעיפים המגדירים, מהו שימוש הוגן. מעבר להפרה ישירה ישנה הפרה עקיפה המוגדרת בסעיף 48 לחוק, ומתייחסת למצבים של פעילויות מסחריות לרבות, מכירה, הפצה, הצגה לציבור בדרך מסחרית, וכו.

מה הסעד הניתן לתבוע בגין הפרת זכויות יוצרים?

בימינו לא פשוט להוכיח נזק כתוצאה מהפרת זכויות היוצרים. לשם כך החוק קבע פיצוי של עד 100,000 ₪ ללא הוכחת נזק בשל הפרת זכויות היוצרים. כמובן שבמידה ומוכח נזק, הנפגע יוכל לטעון ולנסות להוכיח נזקים נוספים על מנת לתבוע סכומים גדולים יותר.

כיצד ניתן להשתמש במוצר שיש עליו הגנת זכויות יוצרים מבלי לעבור על החוק?

ישנן כמה דרכים שהן ניתן לקבל אישור, כגון, קבלת אישור מפורש מבעל הזכות, בדיקה האם יש רשות כללית להשתמש ביצירה, רכישת רישיון לשימוש ביצירה וכו.

הפרת זכויות יוצרים

כיצד נמנעים מהפרות זכויות יוצרים

בימינו רצוי להימנע מהפרות זכויות יוצרים: כדי לדעת מהי הפרת זכויות יוצרים ואילו יצירות מוגנות, חשוב ורצוי לקבל יעוץ משפטי נכון בטרם מבצעים פעולות שעלולות להתנגש ביצירות מוגנות.

AF SMB הבית לעסקים מצליחים ומודרניים!

תפריט נגישות

Scroll to Top

צרו קשר לייעוץ ראשוני

או מלאו פרטים ונחזור אליכם תוך זמן קצר:

מעוניינים לקבל סרטונים וטיפים להתנהלות משפטית נכונה בעסק?

השאירו פרטים: