הסכמים מסחריים

הסכם העסקה

"כשרואים עסק משגשג, סימן שמישהו פעם קיבל החלטה אמיצה"

- פיטר דרוקר

מהו הסכם העסקה?

הסכם העסקה הינו הסכם הפותח את היחסים המשפטיים בין עובד למעביד.

בבחינת כריתת הסכם העסקה עלינו לשים לב למגוון של נתונים. ראשית, נצטרך להבחין בין סוג המעסיק, גודלו, תחום ההעסקה והיקף התפקיד המיועד לעובד, ואילו לגבי העובד, נצטרך להבחין בסוג העובד, הכשרתו, גילו, תפקידו, מהות תפקידו והיקף תפקידו. כמו כן נצטרך לאזן בין האינטרסים של העובד לבין האינטרסים של המעביד בהקשרים השונים לרבות יחסי עובד מעביד, תפקיד שכר, ותגמולים. להלן נביא סקירה לפרמטרים החשובים בהסכם ההעסקה ולנקודות המהותיות אשר צריכות לחול בו.

איך בנוי הסכם העסקה?

  • הסכם העסקה בנוי מכמה וכמה סוגי סעיפים, ישנם סעיפים המדברים על מהות ההתקשרות, תפקיד העובד, שכר עבודה, שעות עבודה, ותגמולים. ישנם סעיפים המתייחסים לתנאים סוציאלים אשר כל עובד זכאי להם והם תנאים קוגנטיים, והם כוללים החלת שכר מינימום, דמי הבראה, מחלה, ימי חופשה שנתיים, הודעה מוקדמת בטרם פיטורים ופיצויי פיטורים, הפרשות לפנסיה וכיוצא בכגון אלה. על המעסיק נאסר להפר את התנאים הללו ולנהוג בהרעת תנאים. ישנם תנאים המתייחסים לסודיות, כגון סודות מסחריים, הגבלת אי תחרות, וקניין רוחני.
  • בבואנו להכין את ההסכם עלינו להבחין בין זכויות קוגנטיות לבין זכויות שאינן קוגנטיות אבל עלולות ליפול במבחן בית המשפט. להלן נביא סקירה קצרה לגבי סעיפים אשר עלולים להיות חשובים מחד, אך מאידך עלולים להפסל ע"י בית המשפט.

זכויות עובד קוגנטיות

ישנן זכויות אשר הן קוגנטיות ואי אפשר להתנות עליהן. דוגמא היא החתמת עובד על אי החלת גמול שעות נוספות תהיה מנוגדת לחוק והסעיף יהיה בטל אוטומתית. כמו כן בסעיפים הקשורים לזכויות סוציאליות והפרשות פנסיוניות, יש לשים לב לקיומם של הסכמים קיבוציים או צווי הרחבה, אשר קיומם מחייב את המעסיק לפעול על פי האמור בהם.

זכויות דיספוזיטיביות:

ישנן זכויות דיספוסיטיביות אשר ניתן להתנות עליהן בהסכם ההעסקה. דוגמא אחת היא תניית אי תחרות לפיה עובד מתחייב לא לעבוד במקומות אשר יקבעו בחוזה בתקופת ההעסקה ואף בתקופה נוספת שלאחר העסקה, אשר לרוב נאה בין 6-12 חודשים. דוגמא אחרת היא תניית הסכם סודיות מסחריים אשר תחייב את העובד בכל מה שקשור לסודות מסחריים. תניות אלו עלולות לעמוד במבחן בתי המשפט אשר יאזן בין הזכויות של שני הצדדים, כאשר לעיתים תהינה בהן התנגשות בין חופש החוזים לבין חופש העיסוק.  תניות השוללות את חופש העיסוק של העובד עלולות ליפול בבתי המשפט ואילו תניות ששומרות על סודות מסחריים מבלי להסב נזק לעובד עלולות לעבור את מבחן בתי המשפט. מעסיק יבחן את השימוש בתניות אלו עליו להיות מודע למידת החוזק שלהן.

סעיפים מהותיים למעביד

בהסכם העסקה יהיו סעיפים אשר יגנו על העובד וכן יהיו סעיפים אשר יגנו על המעסיק. מעסיק אשר בונה את עסקו במו ידיו ומשקיע את זמנו וכספו ירצה לשמור על העסק שלו וינסה למנוע דליפה של הנכסים שלו. הסעיפים המומלצים למקרים כאלו הם סעיפים העוסקים בשמירה על סודות מסחריים, הגבלת תחרות, קניין רוחני וכו. כפי שנאמר לעיל יש לבחון טוב איך מנסחים  סעיפים כאלו על מנת לאזן בין זכויות העובד לבין זכויות המעסיק וכן למנוע מצבים שבהם התניות לא יעברו את מבחן בית המשפט.

הסכם העסקה

לסיכום

הסכמים בין מעסיקים לבין עובדים אינם הסכמים טכניים בלבד. בין אם מדובר בעובדים זוטרים ובין אם מדובר בעובדים בכירים הרי שביחסי עובד מעביד ישנן כמה וכמה התנגשויות בין האינטרסים של הצדדים. יש לקחת בחשבון זכויות קוגנטיות של עובדים אל מול זכויות דיספוזיטיביות וכן  לנסות להגיע למצב  ובו הסכם ההעסקה מחד אינו פוגע בעובד ואינו מתנגש בחוק ומאידך שומר בצורה המיטבית על האינטרסים של המעסיק.

AF SMB הבית לעסקים מצליחים ומודרניים!

תפריט נגישות

Scroll to Top

צרו קשר לייעוץ ראשוני

או מלאו פרטים ונחזור אליכם תוך זמן קצר:

מעוניינים לקבל סרטונים וטיפים להתנהלות משפטית נכונה בעסק?

השאירו פרטים: