הסכמים מסחריים

הסכם אופציות

"כשרואים עסק משגשג, סימן שמישהו פעם קיבל החלטה אמיצה"

- פיטר דרוקר

עולם ההייטק הישראלי, מתפתח מיום ליום. המושגים סטרטאפ ואקזיט הם מושגים הידועים לכל ישראלי.

כאשר קבוצה של יזמים מקים סטרטאפ עולה הצורך לחשוב על כמה אלמנטים. שניים מהם קשורים למגבלות תקציב מחד ומאידך הצורך  ובצוות מקצועי איכותי. כאמור, לעיתים ישנם סטרטאפים שבשלב ההקמה אינם מחזיקים בתקציב מוגבל  מחד ומאידך עליהם לגייס צוות מקצועי. כיום סטרטאפים רבים משתמשים בשיטת האופציות. שיטת האופציות היא שיטה לפיה הסטרטאפ מציע שכר נמוך יחסית לעובד,  עובדה המאפשרת לה לעבוד תחת מגבלות תקציביות, ולצד זאת היא מעניקה לאותו עובד אופציה לרכוש מניות במחיר מימוש אטרקטיבי.

איך עובד התהליך?

הצדדים חותמים על הסכם ובו קובעים כי החברה תעניק לעובד אופציות לרכישת מניות בחברה תמורת מחיר מימוש אטרקטיבי. בהסכם יכללו התנאים למימוש, מחיר המניות, מועד ותנאי הבשלת המניות ותנאי למימוש. יש לציין כבר עתה כי הענקת אופציות לעובדים היא שיטה המשתלמת לשני הצדדים: לשני הצדדים יהיה אינטרס שהחברה תצליח. העובד ירצה להגיע לאקזיט/ גיוס/ הנפקה על מנת לקצור את הפירות מהאופציות ולחברה יהיה אינטרס תבעי להצליח. האופציה תמומש לעובד בכמה מקרים אפשריים, לרבות, אקזיט, והנפקת מניות, ולכן לעובד כדאי לעשות שיקולים עסקיים ולבדוק טוב האם ההסכם משתלם לו או לא.

הסכם אופציות

הצורך בליווי משפטי בעת כריתת הסכם אופציות

לשם יצירת הסכם אופציות נכון, יש צורך בליווי משפטי הן בשלב המו"מ והן בשלב כריתת ההסכם.

עו"ד המלווה את הצדדים, ייתן דגש על כל ההיבטים המשפטיים הכרוכים בכריתת הסכם מסוג זה.

כריתת הסכם כזה ע"י ליווי מצד עו"ד המתמחה בתחום המסחרי ובפרט אחד כזה שיש לו ניסיון בליווי חברות הייטק, עשוי להוות יתרון ולהביטח הגנה חזקה והסכם נכון, יסודי, מקצועי ובטוח לצדדים הכורתים אותו.

AF SMB הבית לעסקים מצליחים ומודרניים!

תפריט נגישות

Scroll to Top

צרו קשר לייעוץ ראשוני

או מלאו פרטים ונחזור אליכם תוך זמן קצר:

מעוניינים לקבל סרטונים וטיפים להתנהלות משפטית נכונה בעסק?

השאירו פרטים: